Пневмонията е най-често срещаното възпалително заболяване при имунокомпрометирани пациенти.
Дефиницията за имунокомпрометиран пациент варира в широки граници. Някои автори включват само пациенти, при които е налице: потискане на имунната система, предизвикано от цитотоксична химиотерапия при пациенти с рак, автоимунно заболяване; трансплантирани пациенти; СПИН или вродени дефекти на имунната система. По-широкото определение обхваща и пациенти с различни видове стрес (включително операция) или пациенти, които имат цироза, захарен диабет и бъбречна недостатъчност или са наркозависими [4].
Класическите симптоми на пневмонията могат да отсъстват или да бъдат проявени в много дискретен вид. Дори появата на рентгеновите характеристики може да отсъства или да бъде забавена с няколко дни. В нормални условия клиничните показатели и рентгеновата находка са пропорционални на степента на белодробната възпалителна реакция.
При имуносупресирани пациенти проявите на местно възпаление варират значително в зависимост от степента на имуносупресия и основното заболяване. Тези пневмонии са много трудни за диагностициране поради липсата на адекватен имунен отговор на макроорганизма. Друг проблем е, че тези пациенти имат съпътстващи заболявания, които допълнително улесняват задачата на микроорганизмите. Най-голямото предизвикателство за клиницистите е, че и днес са необходими най-малко 2 дни, за да се идентифицира причинителят на пневмонията или инфекциозното заболяване. Понякога за това са необходими няколко седмици. Емпиричното лечение по тази причина е норма и повечето пациенти са лекувани с широкоспектърни антибиотици, което индуцира бързото развитие на антимикробната резистентност. Преди да се постави диагнозата за белодробна инфекция трябва да се знае дали пациентът е имунокомпетентен или имунокомпрометиран. Диагностичните стъпки при пациенти, суспектни за респираторни заболявания, включват образни изследвания и лабораторни тестове in vitro [4].
Бактериална пневмония. При имунокомпрометирани пациенти с В-клетъчен или гранулоцитен дефицит е налице ниско производство на антитела и намаляване на фагоцитарната ефикасност. Те са особено уязвими по отношение на бактериални патогени като Грам-отрицателни организми — Н. influenzae, P. aeruginosa, Escherichia coli и Klebsiella. Въпреки това, в последните години се наблюдава значително увеличение на участието на Грам-положителните организми и по-специално на S. pneumoniae. При установяването на гранулоцитопения, обичайните клинични признаци и симптоми за бактериална пневмония могат да бъдат нетипични или да отсъстват. Бактериоскопията на храчка е положителна в 60% от случаите, повишена температура се наблюдава в почти 100% от случаите, а рентгенографията на бял дроб в 95% от случаите показва локализирани инфилтрати [3]. Честотата на бактериемия е висока. Емпиричното приложение на широкоспектърен антибиотик трябва да се започне веднага.
Имунокомпрометираните пациенти са податливи на атипични пневмонии, причинени от бактерии Legionella и Mycoplasma. Инфекцията по-често е придобита от вътреболничен източник. При имунокомпрометирани пациенти диагностиката на Legionella инфекциите е трудна. Изследват се култури от дихателни пътища, кръв, тъкани, плеврална течност или директна флуоресценция за антитела. Макролидите са лекарства на избор. Тежка белодробна пневмония от Mycoplasma pneumoniae се наблюдава при пациенти с дефицит на антитела или при провеждане на химиотерапия по повод карцином. Клиничните прояви включват главоболие, висока температура, миалгия, загуба на апетит, болки в гърлото и суха кашлица. При рентгенография се установява интерстициален инфилтрат в долните белодробни лобове.
Streptococcus pneumoniae и днес си остава най-заплашващия бактериален причинител както за имуносупресирани, така и за имунокомпетентни пациенти и причината вероятно е появата на мулти-резистентни щамове. Високата смъртност при левкопенични пациенти се свързва с признаци и симптоми, наподобяващи тези при остър респираторен дистрес синдром. Лечебната стратегия при тези случаи включва антибиотична терапия, имунотерапия и кортикостероиди в ниски дози.
Микобактериална пневмония. Отчита се по-висока заболеваемост от туберкулоза при имунокомпрометирани пациенти, особено при тези с белодробен рак, лимфопролиферативни нарушения и HIV-инфекция. В тези случаи тя се развива бързо след реактивиране на латентна белодробна инфекция. Симптомите са неспецифични и често се дължат на едновременната патология, което забавя диагнозата. Опортюнистични инфекции, като хистоплазмоза, nocardiosis и cryptococcosis, са възможни при пациенти с туберкулоза. В диагностично отношение бронхоскопията дава положителен отговор в над 90% от случаите на туберкулоза при имунокомпрометирани пациенти [4]. Туберкулозата при HIV-инфектирани лица се характеризира с неспецифични симптоми, които могат да доведат до забавяне на диагнозата и започване на подходящото лечение. Треската (90%) е най-честият симптом. Нощно изпотяване, кашлица, храчки и диспнея се наблюдават и при двете заболявания. Рентгенографията показва дифузни инфилтрати, интраторакална аденопатия и плеврален излив. Лечението на туберкулозата е по стандартните схеми и е също толкова ефективено при HIV-инфектирани, както и при нормалната популация.
Разгледайте още теми за видовете пневмония!
Вирусни пневмонии. Цитомегало-вирусът (CMV), херпес симплекс (HSV) и варицела зостер са чести причинители на респираторни инфекции при имунокомпрометирани пациенти. Респираторни синцитиални вируси (RSV), rhinovirus, аденовирус, вирус А, и морбили вирус също са причина за респираторни заболявания при тази популация.
Цитомегаловирус пневмонията е сериозна причина за заболеваемост и смъртност при пациенти с костномозъчна трансплантация. CMV може да бъде въведен в реципиента чрез костния мозък на донора или чрез преливане на кръвни продукти. Заболяването се проявява с интерстициална пневмония, която започва 8—12 седмици след трансплантацията на костен мозък [4]. Клиничните симптоми и рентгеновите констатации на CMV-пневмония са неспецифични и не се отличават от тези на други общи пневмонии, наблюдавани при тази популация пациенти. Диагнозата се основава на клинични и рентгенови данни за интерстициална пневмония при установени CMV антигени в алвеоларните макрофаги или епителни клетки, получени чрез БАЛ. Ganciclovir е лекарство на избор за лечение на болестта. Foscarnet е добра алтернатива на Ganciclovir при устойчиви инфекции.
Херпес симплекс вирус е честа причина за кожно-лигавични заболявания при иму- нокомпрометирани пациенти, но засягането на белия дроб е необичайно. Диагнозата на белодробна инфекция с HSV се основава на изолиране на микроорганизма от респираторни проби при липса на замърсяване с материал от устната кухина или горната част на дихателните пътища. Acyclovir се препоръчва за антивирусно лечение на HSV.
Варицела зостер вирус е силно заразен вирус и може да доведе до фатално заболяване при имунокомпрометирани пациенти. В хистологично и цитологично отношение промените са идентични с тези на херпес симплекс вирус, но поставянето на диагнозата варицела пневмония е по-лесно, защото симптомите се появават 3—7 дни след появата на кожни лезии. Терапия с Acyclovir се препоръчва при имунокомпетентни и имунокомпрометирани пациенти.
Респираторният синцитиален вирус (RSV) е рядко срещан, но много важен член на парамиксовирус групата. Това е най-честата причина за хоспитализация на бебета. Преждевременно раждане при недоносени, с вродени сърдечни заболявания и Т-клетъчен имунен дефицит е условие, което предразполага към по-тежки форми на инфекцията. RSV пневмония може да възникне при имунокомпрометирани деца и възрастни, при които е била извършена трансплантация. Клиничното проявление на RSV при HIV-инфектирани лица е подобно на това в случаи без инфекция. Кашлицата неизменно присъства, а рентгенографията обикновено показва двустранни инфилтрати. RSV могат да бъдат изолирани от секрети от дихателните пътища, гърлото или орофарингеален смив. Ribavirin, който е медикамент на избор за лечението, дава несигурни резултати.
Гъбична пневмония. Гьбичните инфекции на белия дроб са сред най-опасните инфекции и се свързват с изключително висока смъртност. P. Jiroveci е известен като причина за развитие на тежка пневмония при пациенти с Б- и Т-клетъчна недостатъчност. Причинителят присъства латентно в човешкия организъм и се манифестира клинично само в случаите със срив в имунната система на човека. Непродуктивна кашлица, задух и висока температура са характерните симптоми. Те могат да бъдат проявени субклинично или хронично в HIV-инфектирани пациенти или да е налице бързо прогресиращо заболяване при пациенти с рак или трансплантация. Рутинните лабораторни и рентгенови изследвания не дават конкретна информация за диагнозата. Конвенционалните лекарства са Trimethoprin-Sulfamethoxazole и парентерално приложен Pentamidin.Aspergillus видове са повсеместно разпространени. Aspergillus fumigatus и A. flavus са най-честите видове, които причиняват болести при хората. Инфекции с Aspergillus трудно се диагностицират и лекуват ефективно. Заболяването при имунокомпрометирани пациенти обикновено се проявява като един инвазивен некротизиращ пневмонит поради склонността му да ерозира кръвоносните съдове. Клиничните характеристики включват висока температура, задух, непродуктивна кашлица и остра болка в гърдите. Често единственото доказателство за наличието на Aspergillus е продължителна треска с белодробен инфилтрат, които не се повлияват от антибиотици. Най-ранната рентгенова проява на инвазивната асперги- лоза може да бъде наличието на единичен възел или множество възли, които с развитието на заболяването кавитират.
Cryptococcus neoformans се намира навсякъде в околната среда. Заболяването обикновено се проявява при пациенти, които имат дефекти в клетъчно медиирания имунитет. Клиничните прояви на белодробна криптококоза обикновено са минимални. Рентгенологичната находка наподобява първичен белодробен рак. При HIV-инфектирани пациенти, хилусни и медиастинални аденопатии и плеврални изливи са обща характеристика. Amphotericin В и Fluconasole са медикаменти на избор в лечебната схема.
Histoplasma capsulatum може да предизвика белодробна форма на инфекцията при пациенти, чийто клетъчно медииран имунитет е нарушен. Клиничните прояви включват висока температура, загуба на тегло, хепатоспленомегалия и кашлица.
Coccidioides immitis причиняват белодробни инфекции при имунокомпрометирани пациенти в ендемични райони. Оплакванията често са неспецифични, но белодробни симптоми (кашлица, диспнея) се срещат в 40% от пациентите [4].
Белодробни инфекции при HIV- инфектирани пациенти. HIV-инфекцията води до драстично намаление на CD4 — позитивните Т-клетки, известни като Т-хелпери. Клетъчният имунен отговор е в голяма степен увреден. Това води до заболявания като пневмоцистна пневмония, цитомега-ловирусни инфекции, херпес вирусни инфекции, ендемични гъбични инфекции и мико-бактериози. Хуморалният имунен отговор е компрометиран и това води до увеличен риск от бактериални инфекции, особено тези от S. pneumonie и Н. influence. При HIV-инфектирани пациенти възникват множество симултанни инфекциозни и неинфекциозни усложнения. Заболяванията често протичат атипично поради съществуващата имунна дисфункция. Клиничните белези и симптоми, лабораторните тестове и рентгеновите находки са неспецифични. Резултатите от лечението са незадоволителни. В диагностичен план днес се разчита основно на изследването на храчка, а в случай на неуспех — на бронхо-алвеоларен лаваж. Тези пациенти са изложени на риск в зависимост от техния актуален CD4 клетъчен брой. Докато бактериалните пневмонии и туберкулозата могат да възникнат при все още високи нива на CD4, то P. Jiroveci пневмонията обикновено се наблюдава при нива под 200/μl CD4. Сепсис от Aspergillus, рецидивираща P. aeruginosa пневмония и рядко цитомегаловирус са патогени при по-малко от 50/μ1 CD4 клетъчен брой. Честотата и спектърът на белодробните инфекции са се променили значително след въвеждането на високоефективната антиретровирусна терапия (HAART). Независимо от това бактериалната пневмония и P. Jiroveci инфекцията продължават да са най-честите белодробни инфекции [4].
Литература:
-
Даков, И., Хирургично лечение на белодробния абсцес. Канд. дис. София, 1974.
-
Кирова, Е Образна диагностика на заболяванията на гръдния кош. София, 2005, с. 392.
-
Aigner, С., W Klepetko. Bronchiectasis. — In: Pearson's Thoracic & Esophageal Surgery. Third edit. 473-478.
-
Bergeron Y., M. Bergeron. Pulmonary infections in the immunocompromised host. — In: Pearson's Thoracic & Esophageal Surgery. Third edit, 583-597.
-
Chen, C. H„ W. C. Huang, T. Y. Chen, T. T. Hung, H. C. Liu, C. H. Chen. Massive necrotizing pneumonia with pulmonary gangrene. — Ann. Thorac. Surg., 2009 Jan., 87(1), 310-311.
-
Darling, G., G. Downey, M. S. Herridge. Bacterial Infection of the Lung. — In: Pearson's Thoracic & Esophageal Surgery. Third edit., 478-499.
-
Moreira, Jda S., Jde J. Camargo, J. C. Felicetti, P R. Goldenfun, A. L. Moreira, Nda S. Porto. Lung abscess: analysis of 252 consecutive cases diagnosed between 1968 and 2004. - J. Bras. Pneumol., 2006 Mar.-Apr., 32(2), 136-43.
-
Parikh, D. H., D. C. G Crabbe, A. W. Auldist, S. S. Rothenberg. Pediatric Thoracic Surgery. Springer, Yerlag London Limited, 2009.
-
Sellke, F. W„ P J. Del Nido, S. J. Swanson. Surgery of the Chest. Subiston & Spencer. 8th edition., 2009.
-
Stern, R. The diagnosis of cystic fibrosis. New Eng. — J. Med., 336,1997, 487-491.
-
Wagner, R., M. Johnston. Middle lobe syndrome. — Ann. Thorac. Surg., 1983 Jun, 35(6), 679-86.
Следваща > |
---|