Специализирано списание за хирургия и медицина: Хирургия Онкохирургия Нова техника за намаляване на риска от развитие на лимфедем при облъчване на жени с рак на гърдата

Нова техника за намаляване на риска от развитие на лимфедем при облъчване на жени с рак на гърдата

⏱ Очаквано време за четене: 3 мин.

👁 Преглеждания: 7459

Печат

Лимфедем при облъчване на жени с рак на гърдата, интегрирането на протонно -  емисионна томография (SPECT) с компютърната томография (КТ) при лъчетерапия на рака на гърдата, SPECT-CT скенерът се насочва към определени места от лимфните възли, Лимфедемът е проблем при пациенти с рак на гърдатаС помощта на специализиран скенер онколозите от Мayo clinic са способни да намалят броя на лимфните възли с 55 %, което е от решаващо значение за премахването на течността (лимфата) от ръката, която е била облъчена с високи радиационни дози.

 

     Изследователите съобщават, че интегрирането на протонно -  емисионна томография (SPECT) с компютърната томография (КТ) при лъчетерапия на рака на гърдата може да предложи на пациентите защита от лимфедем – хронично оттичане на тъканите, което води до увреждането на лимфните възли, изложени на радиация .

     SPECT-CT скенерът се насочва към определени места от лимфните възли, които са критични в премахването на лимфата от ръката, позволявайки на онколозите и физиците да блокират колкото е възможно повече остатъчни X лъчи, които се насочват към гърдите.

     Тези констатации са представени на 33-ия симпозиум, посветен на рака на гърдата в Сан Антонио.

     "С цел гърдата да получи необходимата терапевтична доза  радиация лимфните възли над ръката от страна на засегнатата гърда често страдат невинно. Намаляване на увреждането на тези възли по време на радиационната терапия на гърдата е най-ефективният начин да се намали рискът от развитие на лимфен оток "- казва д-р Андреа Чивили.

     "Лимфедемът е проблем при пациенти с рак на гърдата и развитието на по-индивидуализиран подход към неговото отстраняване е това, което е наистина необходимо" - казва тя.

     Проучването включвало 30 жени в ранен етап на ниско рисков рак на гърдата. Те са били подложени на операция и лъчетерапия. Пациентките или нямали лимфни възли, за които е известно, че са обхванати от туморния процес, или са имали само микрометастази в лимфните възли. Поради това радиацията на лимфните възли над ръката не е била цел при тези пациенти.

     Техниката, която учените се развили, за да защитят лимфните възли от радиацията, включвала имерсиони SPECT скенери CT снимки, които се използват при планирането на радиационното лечение.

     "Ние можем точно да открием къде се намират лимфните възли над ръката - казва д-р Чивили, добавяйки, че критичните лимфни възли са тези, които отвеждат лимфата от ръката. Въпреки че човек може да има над 62 лимфни възли над ръката, само няколко от тях са отговорни за тази функция. "

     "Ние можем да използваме тази информация, за да персонализираме позицията на радиацията и да го лекуваме тумора в гърдата, като лимфните възли, които дренират лимфа от ръката, са максимално защитени от радиацията".

     Изследователите създали два плана на лечение за всеки пациент - стандартен план и план, адаптиран за лимфните възли, които трябва да се пощадят от радиация. Когато те сравнили радиацията на лимфните възли от двата плана, забелязали драстичното намаление на радиацията на критичните лимфни възли в SPECT-CT адаптираните планове.

     Тъй като развитието на лимфния оток може да продължи с години, изследователите продължават да наблюдават тези пациенти. Нито един случай на лимфен оток не е регистриран досега.

     Д-р Чивили смята, че техниката за намирането на критичните, т.е. лимфните възли,отговорни за дренаж и тяхната защита от радиация, може да се окаже полезна за пациенти, които изискват хирургично отстраняване на лимфните възли над ръката, но не изискват радиационно насочване на останалите лимфни възли. Рискът тези пациенти без блокада да развият лимфен оток може да бъде по-голям от 50 %, което може да бъде критично по отношение на тяхното качество на живот.

Запишете час при мамолог от Breast Unit ВМА София!

 

Литература:

The Times

Последно променен на Събота, 30 Март 2019 12:09